Радіаційна аварія: що потрібно знати та як діяти? Що це таке та чому це так небезпечно?

Дата: 06.01.2023 21:50

Радіаційна аварія – це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, що спричинило вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі безпеки.

Основними наслідками таких аварій є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення.

Як це впливає на організм людини? Надпотужне випромінювання запускає в організмі процес іонізації. У клітинах утворюються вільні радикали – атоми, у яких не вистачає електрона. Згодом запускається ланцюгова реакція, адже щоб заповнити відсутню частину, вільні радикали «позичають» її у сусідніх атомів. Цей процес призводить до порушення цілісності молекул ДНК і клітин. Результат невідворотний – розвиток атипових клітин (ракових), масова загибель клітин, генетичні мутації.

Атомні частинки в малих дозах є каталізаторами розвитку онкологічних захворювань, а великі дози призводять до часткової або повної загибелі клітин, тканин і всього організму. При отриманні малих доз радіації симптоми відсутні і саме у цьому полягає складність контролю і відстеження патологічних змін. Наслідки можуть проявлятися через роки і навіть десятиліття.

Результатом радіаційного впливу на організм людини є порушення функцій життєво-важливих органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо). Окрім цього під впливом іонізуючих випромінювань може розвиватися променева хвороба.

Які існують методи профілактики у разі виникнення радіаційної аварії?

Якщо сталася радіаційна аварія, то в дію вступає спеціальний Регламент щодо проведення йодної профілактики. Його мета – зменшення негативного впливу іонізуючого випромінювання та запобігання небезпечним наслідкам невірно й невчасно застосованих профілактичних заходів.

Йодна профілактика  – це введення в організм людини препаратів стабільного йоду в разі радіаційної аварії та за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду.

Основні умови йодної профілактики:

• у надзвичайних ситуаціях здійснюється після офіційного оповіщення в ЗМІ;
  • проводиться препаратом стабільного йоду (калій йодид) у таких дозах:
  • діти до 1 місяця – 16 мг, діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг, діти від 3 до 12 років – 62,5 мг, підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю – 125 мг (1 мг = 1000 мкг).

У аптеці можна купити калій йодид у дозах 100 мкг (0,1 мг), 200 мкг (0,2 мг) та 1 мг:

• у надзвичайних ситуаціях, за відсутності таблетованої форми калій йодиду, як виняток (!), можуть бути використані інші препарати, що містять йод (спиртовий розчин йоду та розчин Люголя);
  • застосовується до моменту впливу радіоізотопів йоду або протягом перших 6 годин після поглинання радіації щитоподібною залозою;
  • оптимальний ефект йодної профілактики досягається при прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіації;
  • прийом препарату одночасно з надходженням «хмари» залишається ефективним та через 6 годин після інгаляційного надходження приводить до 2-х кратного зниження дози;
  • дорослому населенню старше 40 років йодна профілактика не проводиться;
  • йодна профілактика здійснюється одноразово (!).

Пам’ятайте! Нераціональне вживання препаратів йоду може призвести до негативних наслідків!!!