A A A K K K
для людей із порушенням зору
Синюхинобрідська територіальна громада
Миколаївська область, Первомайський район

ВПЛИВ ТЮТЮНОПАЛІННЯ на ЗДОРОВ’Я та ЖИТТЯ ЛЮДИНИ. Частина перша: Що є у сигареті?

Дата: 29.01.2024 18:29
Кількість переглядів: 23

Перша відповідь на це запитання – тютюн.

Звичайні сигарети, які називаються горючими, містять тютюн, додані хімікати, фільтр і паперову оболонку. З’ясовано що тютюнові вироби містять приблизно 4000 хімічних сполук, тютюновий дим – 5000.

Тютюновий дим, крім нікотину, містить чадний газ, синильну кислоту, сірководень, вуглекислоту, аміак, ефірні масла і концентрат з рідких і твердих продуктів горіння і сухої перегонки тютюну, так званий тютюновий дьоготь. В останньому міститься близько сотні хімічних сполук речовин, в тому числі радіоактивний ізотоп калію, миш’як і ряд ароматичних поліциклічних вуглеводнів – канцерогенів, хімічних речовин, вплив яких на організм може викликати рак.

Нікотин є наркотиком – саме він викликає пристрасть до тютюну і є однією з найнебезпечніших рослинних отрут.

Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 мг, або 2-3 каплі, - саме така доза надходить у кров після викурювання 20-25 цигарок. Курець не гине тому, що така доза вводиться поступово, не в один прийом, але протягом 30 років він викурює приблизно 20000 цигарок, поглинаючи в середньому 800г нікотину, кожна частка якого завдає невиправної шкоди здоров’ю.

З метою недопущення негативного впливу не починайте палити!

Як що Ви курець зі стажем, намагайтесь поступово зменшити кількість тютюну до повного звільнення від тютюнозалежності!

 

ВПЛИВ ТЮТЮНОПАЛІННЯ

на ЗДОРОВ’Я та ЖИТТЯ ЛЮДИНИ

Частина друга: Вплив нікотину на здоров’я людини

Що є тютюнопаління? Це вдихання диму тліючого висушеного листя тютюну. Всі форми споживання тютюну (включаючи паління сигарет, сигар, трубок та інші) значно підвищують захворюваність і передчасну смерть, що спричиняються більш як 20 різними хворобами.

Перелік хвороб, які зумовлені тютюновим димом:

 • Ішемічна хвороба серця, атеросклероз, гіпертонічна хвороба, аневризма аорти, серцева недостатність – ризик складає більше ніж у 5 разів.
 • Хронічний бронхіт, емфізема легень, ангіна (ризик вище у 15 разів), дифузний склероз легень, бронхіальна астма (ризик вище у 5 разів).
 • Рак легень, стравоходу, шлунку (ризик вище у 15 разів), товстого кишковика, у жінок – рак молочних залоз, матки.

Легені курця та здорової людини.

 • Рак сечового міхура, підшлункової залози (ризик вище у 3 рази), цироз печінки (ризик вище у 5 разів).
 • Ураження судин кінцівок (ризик вище у 10 разів).

     Під дією нікотину знижується загальний імунітет, оскільки під дією отрути порушується обмін речовин. Організм не може виробляти достатню кількість потрібних для захисту клітин, тому курець частіше хворіє на простудні та інфекційні захворювання.

Підраховано, що кожна викурена сигарета скорочує життя людини на 5,5 хвилин, а середня тривалість життя людини, що палить, є на 15 років меншою порівняно з людьми, що не курять.

Частина третя: Види паління.

Активне паління – це свідомий (інколи не свідомий) вибір людини.

Пасивне паління – називають процес, коли люди, які вдихають вторинний тютюновий дим, що виділяються з сигарети та той дим, що видихає курець. Цей побічний дим є більш токсичним. Це пояснюється тим, що активний курець курить сигарету із фільтром, а пасивний курець дихає димом без жодних фільтрів. За даними ВООЗ не існує безпечного пасивного куріння. Дослідження довели, що у пасивних курців з’являються такі самі проблеми зі здоров’ям, як і у активних курців.

Щоб захистити людей від пасивного куріння Законом України № 4844-VI від 24 травня 2012 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів» заборонено куріння в усіх громадських місцях.

     У статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових Закону законодавець визначається перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів. До таких місць належать:

1) ліфти і таксофони;

2) приміщення та території закладів охорони здоров’я;

3) приміщення та території навчальних закладів;

4) приміщення та території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

5) приміщення закладів ресторанного господарства;

6) приміщення об’єктів культурного призначення;

7) приміщення органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;

8) приміщення підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

9) приміщення готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

10) приміщення гуртожитків;

11) дитячі майданчики;

12) місця загального користування житлових будинків;

13) підземні переходи;

14) транспорт загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі таксі;

15) вокзали та станції;

16) зупинки громадського транспорту.

     Відповідно до статті 1751 Кодексу України про адміністративні правопорушення куріння тютюнових виробів у заборонених законом місцях, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, загрожуватиме порушникові попередженням або накладенням штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що наразі становить від 51 до 170 грн. Якщо ж особа, яку вже притягували до адміністративної відповідальності за вказане порушення, скоїть його повторно, штраф становитиме від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн).

Дотримуйтеся вимог законодавства!  Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих!

              Частина четверта: Підліток і тютюнопаління.

Нікотинова залежність сьогодні поширюється серед народних мас з такою швидкістю, що її не встигають зупинити або хоча б сповільнити навіть при всіх спробах. Їй підвладні всі: жінки та чоловіки, молодь і літні люди, а найстрашніше, що курити починають вже в підлітковому віці, абсолютно не надаючи значення тому, як це впливає на стан юного організму, що розвивається.

     Приклад дорослих у нормальних сім’ях буває найчастіше заразливим: якщо мама і тато курять у присутності дитини, навіть не намагаючись пояснити йому, що так робити неправильно або не намагаючись хоча б ховатися від свого чада, то, швидше за все, звичка буде перейнята. Компанії, в які потрапляють підлітки, рано починають пробувати всякі спиртні напої і куріння. Згідно невтішною статистикою в нашій країні куріння серед підлітків досягло вселенського розмаху: у віці 15-17 років палить кожна четверта дівчинка і кожен другий хлопчик.

Підлітки знаходять масу причин, щоб почати курити:

 • наслідування старшим товаришам, своїм «авторитетам», батькам;
 • тиск з боку однолітків;
 • відчуття новизни, інтересу;
 • бажання «виділитися» і здаватися дорослішими;
 • вплив фільмів та реклами.

 

 

Підліткам в силу своєї незрілості важко оцінити, чим небезпечне куріння. Що живуть сьогоднішнім днем, підлітки насилу уявляють собі, що в якості наслідків куріння через 10-15 років виникають хронічні захворювання і недуги. У підлітковому віці увага приділяється кожній системі органів, у тому числі і психологічному, фізичному, розумовому розвитку. Нікотинова залежність не впливає вибірково на які-небудь групи органів. Вона вражає все підряд. Тому варто сказати про комплексну шкоду, що виникає від куріння в підлітковому віці.

 • Куріння провокує виникнення раку легенів та інших захворювання дихальної системи.
 • Куріння виснажує нервові клітини: підлітки стають неуважними, повільніше міркують і швидко стомлюються.
 • Куріння викликає патологію зорової кори, змінюючи відчуття кольору і зорово сприйняття в цілому, що може негативно вплинути на гостроту зору. Крім того, останнім часом окулісти ввели нове поняття – тютюнова амбліопія – яка виникає як наслідок інтоксикації при курінні.
 • Куріння серед підлітків часто несприятливо впливає на діяльність щитовидної залози, витягав за собою порушення сну, загального стану здоров'я.
 • Куріння передчасно зношує серцевий м'яз: за даними досліджень, ризик інсультів значно збільшується, якщо курити людина почала в підлітковому віці.

     Шкода куріння для підлітка очевидна, але сумно те, що, навіть знаючи про наслідки, школярі продовжують курити.

     Для підлітка смертельною є доза в кількості половини пачки сигарет. Підліток, який приохотився до куріння у віці ще до п’ятнадцяти років, збільшує свої шанси на болісну смерть. Якщо продовжувати палити кілька років, то організм дуже швидко насититься нікотином настільки, що вже неможливо буде зайнятися спортивними навантаженнями через ослаблення серця та виснаження легенів.

    

Подумайте, чи варто заради кількох років куріння зіпсувати все життя, і позбутися радості займатися, можливо, професійним спортом?

 

 Основна роль в профілактиці паління у підлітків належить батькам, які повинні формувати з дитинства здорові звички. Необхідно з’ясувати зацікавленість дитини та відвести в спортивну секцію або в танцювальну групу, щоб хоч якось спробувати виховати в них переконання, що куріння – це погано. Традиційні лекції про шкоду куріння, які проводяться в шкільних установах, вже не роблять на підлітків ніякого враження.

Основні принципи підтримки дитини, які вбережуть її здоров’я і щастя вашої родини:

 • терпимість;
 • увага;
 • тактовність і делікатність;
 • обов’язкове дотримування слова як важливого інструменту в родинних стосунках;
 • уміння поставити себе на місце дитини;
 • гнучка система контролю, яка не пригнічує підлітка, а підтримує його.

Ніяка профілактика не матиме результату, якщо батьки і найближче оточення не будуть демонструвати здоровий образ життя!

Частина п’ята: Залежність від нікотину

Перший крок позбутися від тютюнової залежності – це визнання цієї проблеми та її усвідомлення.

Існують такі аспекти залежності від нікотину:

 • Психологічний. Психологічна, або емоційна, залежність від нікотину полягає у тому, що ви курите у відповідь на якісь емоції, відчуття або думки. Наприклад, курите, коли нервуєте, коли відчуваєте втому або, навпаки, емоційне піднесення, коли вам нудно або ви хочете розслабитися. Проаналізуйте, які емоції у вас найчастіше викликають бажання закурити. Чим більше ви знатимете про себе, як курця, тим легше вам буде досягти успіху у процесі припинення куріння.
 • Соціальний та поведінковий.  Поведінкова/ соціальна залежність від нікотину означає, що куріння стало для вас звичкою, яка асоціюється з певними видами активності, людьми (компаніями) чи заходами. Наприклад, ви курите, коли п’єте каву, після їжі, коли говорите по телефону чи керуєте машиною, коли спілкуєтеся з друзями, які курять тощо. Важливо визначити для себе, за яких обставин ви тягнетеся за сигаретою. У процесі припинення куріння вам доведеться уникати їх або змінювати
 • Фізичний. Нікотин – одна із багатьох речовин, які входять до складу сигарет. Однак, на відміну від інших компонентів, нікотин може викликати сильну залежність (подібну до тієї, яку викликають героїн чи кокаїн). Тому при відмові від куріння організм курця переживає синдром відміни, який ще називають абстинентним синдромом або «нікотиновою ломкою». Пережити цей період може бути складно, однак цілком реально. Бувають різні рівні нікотинової залежності: дуже низька, низька, середня, висока та дуже висока. Зважаючи на рівень фізичної залежності (як правило, високий та дуже високий), може бути рекомендована нікотин-замісна терапія. Однак перед використанням будь-яких медичних препаратів рекомендуємо вам проконсультуватися з фахівцем.

Визначити ступінь нікотинової залежності можна за допомогою різноманітних тестів, найпоширенішим з яких є тест Фагерстрема, який пропонує людині, що палить відповісти на ряд запитань.

1. Через який проміжок часу після пробудження ви запалюєте цигарку?

протягом 5 хвилин — 3 бали

від 6 до 30 хвилин — 2 бали

від 31 до 60 хвилин — 1 бал

більше ніж через 60 хвилин — 0 балів

2. Важко вам утримуватись від паління в заборонених місцях?

так — 1 бал

ні — 0 балів

3. Від якої сигарети важче утриматись?

з ранку — 1 бал

наступної — 0 балів

4. Скільки сигарет кожен день ви випалюєте?

більше 30 — 3 бали

від 21 до 30 — 2 бали

від 11 до 20 — 1 бал

10 або менше — 0 балів

5. Коли більше всього палите?

вранці — 1 бал

протягом дня — 0 балів

6. Палите ви під час хвороби, коли повинні дотримуватись ліжкового режиму?

так — 1 бал

ні — 0 балів

Щоби визначити ступінь нікотинової залежності, необхідно чесно відповісти на кожне питання, вибрати варіант відповіді та підрахувати кількість балів: 0–2 — дуже слабка залежність; 3–4 — слабка залежність; 5 — середня залежність; 6–7 — висока залежність та 8–10 — дуже висока залежність. При результаті вище 4 балів спеціалісти рекомендують застосовувати медикаментозну терапію нікотинової залежності.

Необхідно пам’ятати, що фізичну залежність від нікотину можна подолати за декілька тижнів, але значно більше часу необхідно для відновлення організму. Так, очищення легень від смол триває біля 3-х років, відновлення серцевої діяльності 5 років, мозок може вимагати нікотин біля 15 років.

Для тих хто бажає кинути палити головним є бажання та віра в себе, а також підтримка сім’ї та друзів – тоді легше пережити всі труднощі цього періоду.

          Частина шоста: З чого почати щоб кинути палити.

    Кинути палити досить непросто. Основним та самим простим способом позбавлення нікотинової залежності є проста відмова від паління. Але цей спосіб є найбільш важким, тому що для цього необхідна велика сила волі . Особливо це відноситься до людей, які вживають тютюн протягом тривалого часу.

Існують два методи самостійної відмови від паління:

 • різка відмова
 • поступове зменшення числа сигарет протягом доби.

     Відмова від паління в перші дні може супроводжуватись виникненням важких симптомів відміни, аж до стану, що нагадує наркотичну «ломку». Тяга до паління (часто сугубо до механічного процесу паління сигарети та відчуття подразнення дихальних шляхів, що виникає при затяжці) може зберігатись протягом тривалого часу (до декількох тижнів, рідко – більше року) після відмови.

Щоб зменшити або уникнути виникнення різноманітних небажаних ефектів можна дотримуватись деяких порад:

 • Додавайте в меню продукти, які містять нікотинову кислоту: картоплю, горох, боби, яйця, хліб, арахіс;
 • Виключіть з меню гостре, солене, алкоголь, каву – ці продукти провокують бажання палити.
 • Менше вживайте солодкого та мучного, більше – фруктів та овочів. Якщо збільшується вага не варто сідати на дієту , так як організм не зможе витримати такі випробування;
 • При сильному бажанні запалити пожуйте шматочок кореню аіру або прополощіть рот трав’яним настоєм;
 • Щоб прискорити виведення нікотину з організму пийте більше води та молока, особливо коли хочеться палити;
 • Для зниження неприємних симптомів приготуйте настій трав (візьміть в рівних порціях квітки ромашки лікарської, трави м’яти перечної, плодів тмину та фенхелю, подрібненого кореня валер’яни лікарської, перемішати. 1 ст. л цього збору залити 500 мл окропу, настоювати 2-3 години в термосі. Приймати по 1 склянці трав’яного настою з 1 ч.л. меду 2 рази на добу за годину до прийому їжі);
 • Займайтеся спортом, плаванням, релаксуючою практикою: йогою, психотерапією, масажем, голковколюванням;
 • Приберіть цигарки, запальнички, попільнички – все, що нагадує про паління, уникайте місць, де палять

Кинути курити може кожен. І це кардинально змінить твоє життя.  Кидай курити зараз!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь