Виявлення залишків інсектициду – форметанату – в болгарському перці
Первомайським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області отримано лист Держпродспоживслужби від 28.03.2024 № 11.1.3-21/6261 щодо інформаційного повідомлення, отриманого по системі швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 27 березня 2024 року № 2024.2121-fup4 (далі - повідомлення RASFF). Відповідно до повідомлення RASFF виявлено форметанат в болгарському перці, походженням з Йорданії (виробник: JORDANIANPALESTINIAN AGRICULTURAL PRODUCTS MARKETING COMPANY), що експортувався з Польщі (оптовик: VITA FRUIT sp.z.o.o, Przeworsk) до України (отримувач: ТОВ «МОДЕНА УКРАЇНА», вул. Кільченська 5, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., 49000).
Довідково: Форметанат – це інсектицид та акарицид, який використовують для обробки насіння та деяких фруктів, у тому числі, цитрусових, персиків та нектаринів, груш та яблук, а також овочів. Хімічно він відноситься до карбаматів . Крім того, у формітанату є ще одна активна група: формамідінова. Це зумовлює силу його на комах. Форметанат входить до складу таких пестицидів як Дикарзол.
В організм людини та тварин формітанат може потрапляти з їжею, водою, а також при вдиханні. Для гострого отруєння формітанатом характерні нудота та блювання, біль у животі, слинотеча, діарея, підвищена пітливість, а також порушення зору, слабкість, утруднення дихання, підвищення артеріального тиску. При тяжких отруєннях спостерігаються судоми, постраждалий може впасти в кому. Цей нейромедіатор бере участь у передачі сигналу від нервів до м'язів, а також у центральній нервовій системі. Його надлишок в організмі призводить до порушення роботи нейронів. Форметанат не виявляє канцерогенних властивостей.
Форметанат рухливий у грунті і здатний вимиватися із нього зі стоком води. Період напіврозпаду цього інсектициду у воді коливається від 45 до 45 діб і залежить від кислотності води. Руйнується він переважно внаслідок гідролізу. В даний час вважається, що формітанат не здатний до біоакумуляції. Форметанат високо токсичний для бджіл та їх личинок. У високих дозах та при хронічному надходженні в організм він призводить до їхньої загибелі. У менших кількостях формітанат призводить до зміни активності деяких ферментів. Крім цього, формітанат високо токсичний для птахів, у тому числі водоплавних.
Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи. Про факти виявлення даного харчового продукту в обігу, зазначеного експортера повідомляйте Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. М. Демченко, 8в на електронну адресу prv_vetmed@ukr.net