АМЕРИКАНСЬКИЙ БІЛИЙ МЕТЕЛИК
Америка́нський бі́лий мете́лик (Hyphantria cunea) — метелик родини Arctiidae, пошкоджує понад 300 видів різних трав'янистих, кущових та деревних культур. Найулюбленішими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня.
Американський білий метелик — білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Живе 8—10 діб.
Самка залежно від погодних умов відкладає від 200 до 2000 яєць групами зісподу листка на гілки та на різні трав’янисті рослини.
Гусінь розпочинає відроджуватися в середині та вкінці травня. Протягом червня в зонах зараження масове відродження та живлення гусені. Гусениця молодшого віку має довжину від 1,5-2,0 до 5-6 мм, світло-жовта з чорною головою, грудним щитком і ногами; старшого - від 18-25 до 25-36 мм, оксамитово коричнева зі спини, з чорними бородавками та довгими чорними волосками, з боків – з жовтими бородавками та білими волосками. На спині чорні плями зливаються у чорні смуги. Гусінь першого - другого віків спочатку скелетує листок, пізніше об’їдає його повністю, залишаючи лише грубі жилки. У третьому-четвертому віках веде спільний спосіб життя, обплітаючи павутинням кілька листків і утворюючи гнізда. Починаючи з п’ятого віку гусениці розповзаються і живляться окремо. Тривалість життя гусениці 30-40 днів, вони мають шість – сім віків. На початку липня американський білий метелик заляльковується, лялечка розвивається 9-14 днів. Наприкінці липня - початку серпня починається літ імаго, спарення та яйцекладка другого покоління. Повторюється повний цикл розвитку гусені. На початку вересня гусінь заляльковується і залишається на зиму. На території Миколаївської області американський білий метелик розвивається в двох поколіннях .
Виліт метеликів недружний. В умовах України він триває протягом місяця. Метелики віддають перевагу вечірній порі, в цей час спостерігається пік їхньої активності.
Чужорідний вид. Батьківщиною американського білого метелика є Північна Америка. В Європу, а саме Угорщину, американський білий метелик був завезений з вантажем з Північної Америки у 1940 році. В Україні АБМ вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області. А з 1966 року відбулося поступове розповсюдження його в інші області країни.
Середня швидкість розповсюдження у країні становить 30—40 км на рік.
Для попередження занесення американського білого метелика слід проводити детальний огляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів, що надходять з карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження. Вивіз плодів і садивного матеріалу із заражених господарств, населених пунктів проводити за узгодженням з ГУ Держпродспоживслужи в Миколаївській області.
Агротехнічні заходи полягають у збиранні та знищенні гусениць та кладок яєць АБМ. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. Одне не знищене гніздо дасть тисячі таких гнізд в наступному році.
Для ліквідації вогнищ американського білого метелика обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами дозволеними до використання в Україні.
У зоні поширення шкідника, особливо в населених пунктах, рекомендується застосування бактеріальних препаратів.
Головний спеціаліст
Держпродспоживслужби в
Миколаївській області Н.Г.Брижата