Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, інформує: Нітрати у воді і їх вплив на людину
Нітрати – це солі азотної кислоти, які також називають селітра. Ці солі є частиною багатьох рослин, ґрунту і навіть нашого організму. Нітрати є постійним складником природних вод. У великій кількості вони концентруються в поверхневих водах, куди потрапляють разом зі стоками з оброблюваних нітратними добривами полів або через викиди відпрацьованих господарсько-побутових вод.
Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для людського організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Самі нітрати малотоксичні, але в організмі під впливом кишкової мікрофлори вони відновлюються у нітрити, які є більш токсичними. Одним з основних механізмів їхньої токсичної дії є перетворення гемоглобіну крові в метгемоглобін, який не здатний доставляти кисень до внутрішніх органів і тканин. Результатом чого є кисневе голодування організму. Воно призводить до порушень в роботі печінки, нирок, серцево-судинної і нервової системи, авітамінозу, погіршення обміну речовин, знижує концентрацію йоду, що впливає на функціонування щитовидної залози. Рівень метгемоглобіну вище 50 % може бути смертельним.
Нітрати добре всмоктуються у шлунково-кишковому тракті, швидко попадають в кров і розносяться по всьому організму, саме тому при надходженні до організму людини у дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння. В Україні концентрація нітратів у питній воді не повинна перевищувати 50,0 мг/дм3 (водопровідна і кринична вода).
Хто ж в групі ризику? Важкість отруєння нітратами залежить від віку. Найбільш чутливими до дії нітратів та нітритів є діти раннього віку, які знаходяться на штучному вигодовуванні молочними сумішами на воді з індивідуальних колодязів зі значним вмістом нітратів. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей першого року життя пов’язаний з недосконалістю ферментних систем організму та біохімічних процесів. Такі діти вживають у 10 разів більше рідини на одиницю маси тіла, ніж дорослі. В зоні ризику також знаходяться діти до 3-6 років та вагітні жінки. Чутливими до нітратів є також особи старшого віку, люди, які хворіють на анемію, люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, які мають ослаблення організму, порушення обміну речовин та гормональних процесів тощо, після споживання води з високим вмістом нітратів.
Як очистити воду від нітратів?
1. Системи зворотного осмосу, вважаються найефективнішими установками для очищення води від нітратів. Їх ефективність становить 98%.
2. Фільтри для води із завантаженням з іонообмінної смоли. Спеціальна нітрат-селективна смола поглинає виключно нітрати, пропускаючи разом з питною водою інші корисні для людського організму мікроелементи.
Щоб попередити негативний вплив нітратів на здоров’я населення та запобігти виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, варто:
Не вживати воду із невідомих джерел (колодязів, каптажів), без даних лабораторних досліджень на вміст нітратів, що не повинні перевищувати 50 мг/л та бактеріальне забруднення. Особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Перевірити якість криничної води можна в акредитованих на ці види досліджень лабораторіях.
Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, бажано фасовану.
Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів: територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку.
За можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.
Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність!
Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.
При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою!